NFZ przekaże pieniądze na opiekę medyczną w regionach

Udostępnij post:

Budżet Narodowego Funduszu Zdrowia zwiększy się w maju o dodatkowe 4,1 mld zł. Do dolnośląskiego oddziału NFZ trafi prawie 311 mln zł dodatkowych środków, które zostaną przeznaczone na leczenie szpitalne, opiekę medyczną na SOR-ach i izbach przyjęć oraz na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień.

To aż pięcioprocentowy wzrost ogólnego budżetu naszego oddziału. W pierwszej kolejności pieniądze zostaną przeznaczone na wzrost wycen świadczeń zdrowotnych w leczeniu szpitalnym, opiekę medyczną na SOR-ach i izbach przyjęć, opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień, świadczenia rehabilitacji leczniczej oraz świadczenia w lecznictwie uzdrowiskowym. Wzrost wycen świadczeń medycznych w tych dziedzinach planowany jest od 1 lipca, Wzrost nakładów np. na SOR-y i izby przyjęć sięgnie niemal 10 proc. – mówi dyrektor ds. medycznych dolnośląskiego NFZ, Zbigniew Hałat.

Jak przypomina, to kolejne dodatkowe pieniądze w budżecie dolnośląskiego NFZ. W marcu na opiekę medyczną na Dolnym Śląsku centrala NFZ przekazała ponad 73 mln zł. Wówczas prawie 65 mln zł poszło na wzrost ryczałtów dla dolnośląskich szpitali należących do tzw. sieci szpitali. Pozostała kwota trafiła na dodatkowe świadczenia w zakresie badań rezonansem magnetycznym, tomografem komputerowym i na zabiegi usuwania zaćmy.

Przykład zaćmy jest spektakularny. Dwukrotnie w ciągu miesiąca zwiększyła się liczba zabiegów usuwania zaćmy. Tu zadziałały dodatkowe pieniądze oraz racjonalizacja wydatków – ocenia Zbigniew Hałat.

144 mln zł otrzyma warmińsko-mazurski NFZ

Warmińsko-mazurski NFZ otrzyma dodatkowe 144 mln zł, z czego co najmniej 24 mln zł z tej kwoty zostanie przeznaczone na tzw. regulację płac dla fizjoterapeutów, rehabilitantów, czy diagnostów laboratoryjnych.

Jak informuje dyrektor NFZ w Olsztynie, Andrzej Zakrzewski, z dodatkowej kwoty przyznanej dla regionalnego NFZ zostanie sfinansowany wzrost wyceny konkretnych świadczeń, w tym świadczeń uzdrowiskowych (wzrost o 5 proc.), rehabilitacji (wzrost o 5 proc.), czy leczenia szpitalnego udzielanego w SOR-ach i izbach przyjęć (wzrost o 10 proc.).

Z tej puli co najmniej 24 mln zł zostanie przeznaczonych na regulację wynagrodzeń dla pracowników służby zdrowia, w tym fizjoterapeutów, czy diagnostów laboratoryjnych. W regionie podwyżka dotyczyć będzie ok. 2 tys. ludzi, z czego 1 tys. to fizjoterapeuci – wyjaśnia Andrzej Zakrzewski.

W woj. warmińsko-mazurskim protest prowadzą fizjoterapeuci ze szpitala miejskiego i wojewódzkiego w Elblągu, z Kętrzyna i Działdowa.

Red.

Czytaj:

https://pharmaexpress.pl/place-w-ochronie-zdrowia-pojda-w-gore/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...