Ruszy profilaktyka nowotworów głowy i szyi

Udostępnij post:

Ministerstwo Zdrowia podpisało pierwsze umowy o dofinansowanie w konkursie na profilaktykę nowotworów głowy i szyi. Projekty realizowane będą w Programie Wiedza Edukacja Rozwój.

Umowy podpisali przedstawiciele: Dolnośląskiego Centrum Onkologii, NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej, Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego im. Marcinkowskiego w Zielonej Górze oraz Kliniki Neuroradiochirurgii Sp. z o.o. Docelowo w konkursie dofinansowanie otrzyma 11 podmiotów. Wśród beneficjentów znalazły się również takie podmioty, jak Śląski Uniwersytet Medyczny, Centrum Onkologii w Warszawie, Świętokrzyskie Centrum Onkologii i Wielkopolskie Centrum Onkologii.

Partnerstwo preferowane

W konkursie preferowane były projekty przewidujące partnerstwo z co najmniej:

  • jedną organizacją pozarządową reprezentującą interesy pacjentów onkologicznych,
  • partnerem społecznym reprezentującym interesy i zrzeszającym podmioty świadczące usługi w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej.

Na projekty przeznaczono ok. 20,3 mln zł. To o ponad 5 mln więcej niż pierwotnie zakładało ministerstwo. Dzięki temu możliwe będzie zakontraktowanie wszystkich projektów, które zostały ocenione pozytywnie – informuje resort.

Odpowiedź na potrzeby

Przeprowadzone badania wykazują niski poziom świadomości Europejczyków na temat zagrożeń wynikających z zachorowania na nowotwory głowy i szyi. Istotnym czynnikiem, który wpływa na późne wykrycie choroby jest niski poziom wiedzy lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej z zakresu wczesnych objawów nowotworów głowy i szyi.

Konkurs jest odpowiedzią na potrzeby dotyczące podniesienia świadomości społecznej oraz dostępu do badań profilaktycznych. Szczególnie istotną kwestią jest zwracanie uwagi na wczesne objawy choroby nowotworowej i skierowanie chorego do właściwego specjalisty lub ośrodka leczniczego – informuje resort zdrowia.

Grupę docelową projektu są osoby w wieku produkcyjnym z grupy podwyższonego ryzyka, które zostaną objęte badaniami przesiewowymi w celu wczesnego wykrycia choroby.

Źródło: MZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...