Zakażenia koronawirusem zakonników redemptorystów

Udostępnij post:

Część wspólnot redemptorystów w Polsce dotknął koronawirus. We współpracy ze służbami sanitarnymi trwa wyjaśnianie możliwych dróg zakażenia koronawirusem zakonników, ustalenie liczby chorych i informowanie wiernych. Sytuacja wpływa na funkcjonowanie kilku parafii i ośrodków duszpasterskich.

W wyniku zakażenia koronawirusem zakonników, na kwarantannie lub samoizolacji pozostaje 134 redemptorystów (w tym w samym Tuchowie 56, a w Krakowie 24). 23 z nich ma przeważnie lekkie lub umiarkowane objawy choroby, w tym jest już 11 potwierdzonych chorych.

W Głogowie, Krakowie, Lubaszowej i w Warszawie przy ul. Karolkowej nie ma nikogo chorego lub nawet z objawami, ale dla pewności wszyscy lub wybrani ojcowie i bracia pozostają w odosobnieniu. Służby sanitarne wyznaczają, kiedy i kto ma poddać się testom na obecność koronawirusa i określają długość trwania kwarantanny.

W efekcie zakażenia przez kontakt z niektórymi zakonnikami obecnie uznanymi za chorych, izolacji podlega kilka innych parafii w Polsce. Są to: Kanina, Królówka, Męcina i Szyk (diecezja tarnowska), Kościelisko (archidiecezja krakowska) i Łopacina (diecezja płocka).

Analizuje się także możliwe drogi zakażenia. Wyniki trwającego dochodzenia epidemiologicznego wskazują na dwa miejsca: Kościelisko i Tuchów, skąd prawdopodobnie rozeszło się zakażenie.

Zamknięte kościoły

Rzecznik prasowy Prowincji Warszawskiej Redemptorystów o. Mariusz Mazurkiewicz poinformował, że w godzinach rannych na kwarantannie nałożonej przez sanepid pozostaje 7 wspólnot polskich redemptorystów. Są to: Bardo, Braniewo, Kościelisko, Kraków, Tuchów, Warszawa przy ul. Pieszej i Wrocław. W samoizolacji – z uwagi na kontakt z osobami, które spotkały się z chorymi – przebywa wspólnota z Lubaszowej k. Tuchowa. W dwóch wspólnotach, w Głogowie i w Warszawie przy ul. Karolkowej, przebywają na kwarantannie lub samoizolacji, oddzieleni od pozostałych, pojedynczy zakonnicy.

Dla bezpieczeństwa wiernych zamknięte pozostają kościoły w Bardzie, Lubaszowej, Tuchowie, Warszawie przy ul. Pieszej i we Wrocławiu. Pozostałe ośrodki duszpasterskie są według zaleceń służb otwarte i po dezynfekcji korzystają z pomocy innych kapłanów lub są normalnie obsługiwane przez redemptorystów. Nie mieli oni żadnego kontaktu z chorymi lub osobami, które wcześniej z nimi nieświadomie się widziały. W niedzielę 7 czerwca po odkażeniu zostanie otwarty kościół we Wrocławiu, a 11 czerwca w Lubaszowej.

Redemptoryści zwracają się do wiernych swoich kościołów, którzy podejrzewają u siebie możliwą i realną transmisję wirusa w spotkaniu z kimś chorym lub pozostającym w izolacji. Proszą o kontakt z lokalną stacją sanitarno-epidemiologiczną, która określa następne kroki.

Władze Prowincji Warszawskiej Redemptorystów i przełożeni poszczególnych domów zakonnych współpracują z właściwymi służbami sanitarno-epidemiologicznymi. Dalsze działania i okres kwarantanny w wymienionych domach zależą od decyzji służb, które monitorują rozwój sytuacji.

Red. (źródło: PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...