Zwapnienie płuc to mało znana dolegliwość. Tworzą je węglany wapnia oraz wapnia i magnezu. Powstają one w wyniku wdychania drobinek pyłu atmosferycznego, m.in. tlenków uranu czy siarczków metali. Jak wynika z pionierskich badań naukowców z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, proces ten postępuje wraz z wiekiem, na skutek gromadzenia się w płucach pyłów zanieczyszczeń wdychanych przez całe życie.

Zwapnienie płuc zbadał zespół mineralogów z Instytutu Nauk o Ziemi pod kierownictwem prof. Janusza Janeczka. Naukowcy przebadali tkanki płucne 12 osób w różnym wieku, które mieszkały w regionie Śląska i Zagłębia. Stwierdzili oni, że cząstki pyłów atmosferycznych osiadłe w dolnym płacie płuc powodują ich lokalne zwapnienie. W ten sposób organizm stara się odizolować nierozpuszczalne drobiny pyłów od otaczających je tkanek, okalając je wapiennym płaszczem.

Zwapnienia zbudowane są z węglanów wapnia oraz wapnia i magnezu (amorficzny węglan wapnia oraz minerały: kalcyt i magnezowy kalcyt). Jest to zaskakująca obserwacja, ponieważ w literaturze medycznej podkreśla się dominującą rolę fosforanów wapnia w zwapnieniu płuc – wyjaśniają badacze. Wśród cząstek pyłów atmosferycznych powodujących zwapnienie tkanek płucnych śląscy mineralodzy zaobserwowali tlenki uranu, siarczki metali i szereg minerałów pospolitych w powietrzu tego regionu, jak kwarc, kuleczki szkliwa czy nawet cząstki złota.

Naukowcy sugerują, że obserwowane u osób starszych zwiększone zwapnienie płuc spowodowane jest nie tylko przyczynami fizjologicznymi, ale także pyłowym zanieczyszczeniem powietrza. Wraz z wiekiem wzrasta bowiem ilość cząstek pyłów atmosferycznych zgromadzonych w płucach, a wraz z nimi zwiększa się stopień zwapnienia tkanek płuc.

Zwapnienie płuc nie jest obojętne dla zdrowia. Węglany wapnia powstają jako odpowiedź organizmu na cząstki mineralne, które deponowane są w płucach. Zwapniałe ich elementy praktycznie nie uczestniczą już w pracy płuc – podkreślają badacze.

Red. (źródło: PAP)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA