Jak zmienić nawyki dotyczące diety i aktywności fizycznej?

Udostępnij post:

W ciągu ostatniego roku aż 60 proc. dorosłych Polaków podjęło próbę zmiany swoich nawyków dotyczących diety, aktywności fizycznej czy redukcji wagi. Polacy są w swoich postanowieniach bardzo wytrwali – spośród respondentów, którzy podjęli wyzwanie w ciągu ostatnich 12 miesięcy, aż 90 proc. wskazało, że udało im się całkowicie lub częściowo zrealizować założony cel.

Badanie „Choroby układu krążenia – świadomość i profilaktyka”, przeprowadzone w lipcu 2019 r., pokazuje, że 66 proc. kobiet i 53 proc. mężczyzn w ciągu ostatniego roku podjęło próbę zmiany nawyków w kierunku zdrowego stylu życia, a aż ¼ ankietowanych osiągnęła założony cel. Co piąty respondent uważa natomiast, że prowadzi zdrowy styl życia i nie ma potrzeby zmiany diety.

Siedzący tryb życia, nieregularne posiłki czy jedzenie produktów wysoko przetworzonych to tylko niektóre spośród złych nawyków, mających negatywny wpływ na nasze zdrowie. Wystarczy jednak wprowadzić niewielkie zmiany w codziennych zwyczajach, np. zmodyfikować jadłospis lub zwiększyć aktywność fizyczną, by osiągnąć zaskakujące rezultaty.

Najważniejsze jest, aby zwracać uwagę na jakość tłuszczów, które na co dzień spożywamy. Należy minimalizować spożycie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego oraz żywności fast food, w tym przemysłowych słodyczy, które mogą zawierać utwardzane tłuszcze roślinne i tłuszcze trans. Zamiast obfitej kolacji lepsze będzie danie warzywne i długi spacer na świeżym powietrzu – mówi dietetyk Jadwiga Przybyłowska.

Dieta w leczeniu chorób układu krążenia

Okres jesienno-zimowy jest wyjątkowo ważny dla wzmocnienia odporności i zdrowia. Jest to również właściwy czas, by zmienić swoje  nawyki żywieniowe, np. włączając do jadłospisu sezonowe warzywa i owoce oraz rezygnując z produktów wysoko przetworzonych.

Pomocna jest także dieta bogata w błonnik oraz spożywanie produktów zawierających sterole roślinne, które znajdują się m.in. w margarynach funkcjonalnych. Aż 1/3 respondentów wskazała spożywanie margaryn z fitosterolami, jako działanie wpływające ochronnie w przebiegu chorób układu krążenia.

W zdrowej diecie ważna jest również regularność w spożywaniu posiłków. Jedzenie mniejszych porcji 5 razy w ciągu dnia może zapobiec nadmiernemu gromadzeniu się tkanki tłuszczowej.

Nadwaga, otyłość oraz brak ruchu sprzyjają gromadzeniu się nadmiaru tłuszczu i cholesterolu w organizmie, co przekłada się w praktyce na ryzyko rozwoju miażdżycy, nadciśnienia i cukrzycy typu drugiego – wyjaśnia dietetyk Jadwiga Przybyłowska.

Zmiana stylu życia

Cieszy fakt, że rośnie świadomość Polaków na temat wpływu stylu życia na zdrowie. Aż 85 proc. dorosłych Polaków deklaruje, że ma świadomość tego, że styl życia, jaki prowadzą, wpływa na poziom cholesterolu we krwi. Coraz więcej osób regularnie wykonuje badania profilaktyczne oraz podejmuje wyzwanie zmiany nawyków.

Dobrym przykładem dążenia do prowadzenia zdrowego stylu życia są finaliści Wyzwania Optimy. W ramach projektu zbadali poziom cholesterolu we krwi przed rozpoczęciem i po zakończeniu wyzwania, a pomiędzy badaniami – przy wsparciu lekarza i dietetyka – walczyli o zredukowanie poziomu cholesterolu. Dzięki zmianom w diecie, włączeniu do menu margaryny funkcjonalnej z fitosterolami oraz aktywności fizycznej osiągnęli zakładane sukcesy.

To wyzwanie trwało kilka tygodni, nie było uciążliwe dla mnie. Podstawą jest chęć zmiany sposobu życia i podejścia do jedzenia – zaznacza uczestnik akcji Tomasz Kośmider.

Jak zalecają dietetycy, aby zmienić złe nawyki, warto kierować się zasadami. Przede wszystkim spożywać regularnie 5 posiłków dziennie, zrezygnować z jedzenia słodyczy i fast foodów, używać margaryny funkcjonalnej, zawierającej sterole roślinne, a także zwiększyli swoją aktywność fizyczną.

– Zmieniły się pewne rzeczy, które wprowadziłam w swoje życie. Lista zakupów – podstawa, słodycze zamieniły się w owoce, napoje gazowane w wodę. Nie jemy tak często czekolad, które są zastąpione owocami i warzywami – tłumaczy uczestniczka akcji Agnieszka Sobczyk.

Ważne jest, by wyznaczać sobie realne do wykonania postanowienia. Mniejszymi krokami również dojdziemy do celu, jednak drobne, a częstsze sukcesy dodatkowo nas zmotywują.

Red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...