21 proc. Amerykanów nie realizuje recept, ponieważ są one zbyt drogie. Program repozytorium leków na receptę, ma być jednym ze sposobów pomocy pacjentom, których nie stać na lekarstwa. System, w którym władze amerykańskie legalizują przekazywanie i redystrybucję leków, okazał się już skuteczny w wielu stanach w całym kraju.

Od 2007 r. SafeNetRx, program Departamentu Zdrowia Publicznego w Iowa, zapewnił pomoc ponad 90 tys. mieszkańców stanu, rozprowadzając leki o wartości 32 mln dolarów. Trzydzieści siedem innych stanów również zalegalizowało prawo, które umożliwia takie działania. Ustawa o Programie Repozytoriów Leków na Receptę została przedstawiona w Zgromadzeniu Ogólnym (General Assembly) i ma ona na celu złagodzenie problemów związanych z nieprzystępnością cenową leków.

W 2011 r. Stowarzyszenie Prawników Procesowych w Illinois zgłaszało obawy dotyczące bezpieczeństwa leków i terminu określającego ochronę donatorów. Od tego czasu termin ten sprecyzowano, określając darowiznę leków – przez producenta lub osobę indywidualną – jako działanie rozsądne i w dobrej wierze. Ma to na celu ochronę osób przekazujących donacje w postaci żywności i środków medycznych.

W stanie Iowa podarowane leki są dokładnie sprawdzane pod kątem prawidłowego przechowywania, daty ważności i ewentualnych manipulacji opakowaniem. Od rozpoczęcia programu w 2007 r. nie odnotowano zdarzenia niepożądanego, związanego z przekazanymi lekami.

Nie we wszystkich stanach istnieją stosowne przepisy. W Illinois istnieje sieć umożliwiająca przekazywanie leków, ale nie w ramach własnego stanu. Organizacja Twelve Basket Full zbiera leki z zakładów karnych w Illinois i wysyła je wraz z amerykańskimi lekarzami, którzy udają się na zagraniczne misje. Leki o wartości ponad 400 tys. dolarów, opłacone przez ubezpieczycieli z Illinois, zostały wysłane do Iowa w celu redystrybucji w samym tylko 2018 r.

Są to lekarstwa, które mogą bezpiecznie dotrzeć do pacjentów w sytuacji, gdy tego typu proces jest legalny. Takie sprawdzone, zdroworozsądkowe rozwiązania, mogą zapewnić bezpieczny i skuteczny krok w kierunku bardziej wydajnego systemu opieki zdrowotnej – oceniają eksperci.

Red. (źródło: infolinia.com)

Połowa Rosjan nie wykupuje leków

 

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA