Repozytorium leków na receptę szansą dla pacjentów

Udostępnij post:

21 proc. Amerykanów nie realizuje recept, ponieważ są one zbyt drogie. Program repozytorium leków na receptę, ma być jednym ze sposobów pomocy pacjentom, których nie stać na lekarstwa. System, w którym władze amerykańskie legalizują przekazywanie i redystrybucję leków, okazał się już skuteczny w wielu stanach w całym kraju.

Od 2007 r. SafeNetRx, program Departamentu Zdrowia Publicznego w Iowa, zapewnił pomoc ponad 90 tys. mieszkańców stanu, rozprowadzając leki o wartości 32 mln dolarów. Trzydzieści siedem innych stanów również zalegalizowało prawo, które umożliwia takie działania. Ustawa o Programie Repozytoriów Leków na Receptę została przedstawiona w Zgromadzeniu Ogólnym (General Assembly) i ma ona na celu złagodzenie problemów związanych z nieprzystępnością cenową leków.

W 2011 r. Stowarzyszenie Prawników Procesowych w Illinois zgłaszało obawy dotyczące bezpieczeństwa leków i terminu określającego ochronę donatorów. Od tego czasu termin ten sprecyzowano, określając darowiznę leków – przez producenta lub osobę indywidualną – jako działanie rozsądne i w dobrej wierze. Ma to na celu ochronę osób przekazujących donacje w postaci żywności i środków medycznych.

W stanie Iowa podarowane leki są dokładnie sprawdzane pod kątem prawidłowego przechowywania, daty ważności i ewentualnych manipulacji opakowaniem. Od rozpoczęcia programu w 2007 r. nie odnotowano zdarzenia niepożądanego, związanego z przekazanymi lekami.

Nie we wszystkich stanach istnieją stosowne przepisy. W Illinois istnieje sieć umożliwiająca przekazywanie leków, ale nie w ramach własnego stanu. Organizacja Twelve Basket Full zbiera leki z zakładów karnych w Illinois i wysyła je wraz z amerykańskimi lekarzami, którzy udają się na zagraniczne misje. Leki o wartości ponad 400 tys. dolarów, opłacone przez ubezpieczycieli z Illinois, zostały wysłane do Iowa w celu redystrybucji w samym tylko 2018 r.

Są to lekarstwa, które mogą bezpiecznie dotrzeć do pacjentów w sytuacji, gdy tego typu proces jest legalny. Takie sprawdzone, zdroworozsądkowe rozwiązania, mogą zapewnić bezpieczny i skuteczny krok w kierunku bardziej wydajnego systemu opieki zdrowotnej – oceniają eksperci.

Red. (źródło: infolinia.com)

https://pharmaexpress.pl/polowa-rosjan-nie-wykupuje-lekow/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...

Alergia krzyżowa. Uczulenie na pyłki drzew i żywność

Alergia krzyżowa. Reakcje krzyżowe alergii pomiędzy alergenami wziewnymi i pokarmowymi występują u osób uczulonych na pyłki drzew i...