Salmonella w żywności. 10 zasad ochrony przed bakterią

Udostępnij post:

Salmonella to rodzaj bakterii z rodziny Enterobacteriaceae, grupujący Gram-ujemne względnie beztlenowe (fermentujące glukozę) pałeczki. Mikroorganizmy te należą do bakterii wewnątrzkomórkowych – rezydują w komórkach zarażonego organizmu.

Po raz pierwszy salmonella została odkryta przez amerykańskiego weterynarza Daniela E. Salmona w 1885 r. Badacz wykrył pałeczki salmonelli w jelitach świni. Jednak niektóre szczepy mogą rozwijać się zarówno w organizmach zwierząt, jak i ludzi. Chociaż nie wszystkie z 2,5 tys. znanych nam gatunków salmonelli to bakterie chorobotwórcze, mogą spowodować nie tylko zatrucie pokarmowe, ale także stać się przyczyną duru brzusznego, zakażenia narządów wewnętrznych, czy chorób stawów.

Objawy salmonelli

Bakteria upodobała sobie produkty pochodzenia zwierzęcego: jaja, mięso, mleko i jego przetwory. Mogą ją też przenosić gryzonie i muchy – jeśli więc nie zabezpieczamy przed nimi żywności, zwiększamy ryzyko zakażenia się.

Pierwsze objawy zatrucia mogą pojawić się już 8 godzin po zjedzeniu skażonego posiłku. Są to:

 • ból brzucha,
 • ból głowy,
 • wymioty,
 • biegunka,
 • podwyższona temperatura.

Jednak najczęściej choroba daje o sobie znać po 18-24 godzinach od zakażenia.

Salmonella – leczenie

przeważnie sprowadza się do prawidłowego nawadniania organizmu oraz stosowania odpowiedniej diety. Zwykle wystarcza kilkudniowe spożywanie lekkostrawnych pokarmów, zażycie węgla leczniczego (10-12 tabletek rozpuszczonych w 1/2 szklanki przegotowanej ciepłej wody, a potem aż do ustąpienia objawów 6 rozpuszczonych tabletek co 4 godziny) lub Smecty (1-2 saszetki rozpuszczone w wodzie 3 razy dziennie).

Jeśli objawy nie ustępują przez 2-3 dni, lekarz może zalecić antybiotyk. W cięższych przypadkach nie obędzie się bez szpitala. Salmonella jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci. Szybko może dojść u nich do odwodnienia, dlatego w sytuacji, gdy zauważymy niepokojące objawy, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

10 zasad ochrony przed zatruciem salmonellą:

 1. Surowe mięso, drób, ryby i jaja przechowuj w lodówce z dala od produktów gotowych do spożycia.
 2. Po rozmrożeniu nie zamrażaj jedzenia ponownie.
 3. Nie jedz lodów czy kremu, które nie były dobrze schłodzone, a szczególnie produktów rozmrożonych i ponownie zamrożonych.
 4. Skorupki jaj przed włożeniem do lodówki parz wrzątkiem przez ok. 10 sekund.
 5. Unikaj tatara i innych potraw z surowego mięsa.
 6. Nie jedz potraw niedopieczonych, niedogotowanych – wysokie temperatury w czasie smażenia, duszenia i pieczenia niszczą drobnoustroje.
 7. Nie kupuj mięsa niewiadomego pochodzenia.
 8. Myj ręce po skorzystaniu z ubikacji i przed przygotowaniem posiłków i koniecznie wyrób taki nawyk u dzieci.
 9. Po użyciu deseczek i noży do obróbki mięsa czy drobiu należy je dokładnie umyć detergentem i wyparzyć. Praktyczniejsze są deseczki plastykowe. Drewniane mogą być siedliskiem Salmonelli.
 10. Pałeczki salmonelli giną w temperaturze 60-65°C, można więc uniknąć zatrucia podgrzewając potrawy w sytuacji pojawienia się bakterii w produktach znajdujących się w sprzedaży.

Red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...