Wyjazdy do sanatorium mają nowe zasady 

Udostępnij post:

Wyjazdy do sanatorium mają nowe zasady – o skierowanie na leczenie uzdrowiskowe można starać się najwcześniej rok po zakończeniu poprzedniego. Trzeba je dostarczyć do NFZ w ciągu 30 dni, inaczej straci ważność.

Wyjazdy do sanatorium mają mają nowe zasady przede wszystkim w zakresie nowych regulacje dotyczących kierowania na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową weszły w życie 19 lipca.

Najważniejsze zmiany dotyczą też okresu, po którym ponownie będzie można starać się o skierowanie na leczenie uzdrowiskowe. Lekarz wystawi je najwcześniej po 12 miesiącach od zakończenia poprzedniego leczenia.

Ministerstwo Zdrowia przewiduje, że rozwiązanie skróci to kolejki czekających na wyjazd do sanatorium. Co roku wpływa do NFZ średnio 400 tys. skierowań na leczenie uzdrowiskowe. Zdarza się, że pacjenci zaledwie po kilku dniach od powrotu składają kolejne skierowanie.

Inną ważną zmianą jest termin, w którym trzeba dostarczyć skierowanie do oddziału NFZ. Według nowych przepisów jest na to 30 dni. Po tym czasie skierowanie traci ważność.

Droga do sanatorium rozpoczyna się u lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, mającego kontrakt z Funduszem lub pracującego w placówce mającej taką umowę. To on ocenia stan zdrowia na podstawie wyników badań i wywiadu, a następnie na podstawie tych danych decyduje, czy możemy udać się do sanatorium. Wypisane skierowanie trzeba przekazać do oddziału NFZ właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.

Aby starać się o finansowany przez NFZ wyjazd do sanatorium, należy zgromadzić konieczne dokumenty. Są to: aktualne wyniki badań, w tym badań specjalistycznych (jeśli były wykonywane), karty informacyjne ze szpitali (w przypadku hospitalizacji) oraz wystawione skierowanie.

Skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego przekazujemy do oddziału NFZ osobiście lub pocztą. W oddziale Funduszu skierowanie jest rejestrowane. Następnie lekarz specjalista w NFZ ocenia na podstawie zgromadzonej przez pacjenta dokumentacji medycznej celowość leczenia.

Jeśli skierowanie uznane zostaje za zasadne, w ciągu 30 dni od jego wpływu do oddziału NFZ pacjent otrzyma pismo, z którego dowie się, na jakie leczenie uzdrowiskowe został zakwalifikowany. W przypadku negatywnej decyzji lekarza specjalisty, NFZ również powiadomi o tym pismem, w którym uzasadni przyczyny odmowy.

Red. (źródło: PAP)

Czytaj:

https://pharmaexpress.pl/oferta-uzdrowisk-dla-kontrahentow-i-touroperatorow-z-europy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...